On a rainy day, raindrops fall with a verticalvelocity of 8.0 m/s. If a car driv
ID: 1679701 • Letter: O
Question
On a rainy day, raindrops fall with a verticalvelocity of 8.0 m/s. If a car drives through the rain at 75.0km/hr.a)What is the magnitude of the velocity of the raindrops relativeto the car? b)At what angle are the raindrops fallingrelative to the car? Assume the direction the car is headed is0° and down is 90°. I'm not positive on how to find the magnitude of thevelocity On a rainy day, raindrops fall with a verticalvelocity of 8.0 m/s. If a car drives through the rain at 75.0km/hr.
a)What is the magnitude of the velocity of the raindrops relativeto the car? b)At what angle are the raindrops fallingrelative to the car? Assume the direction the car is headed is0° and down is 90°. I'm not positive on how to find the magnitude of thevelocity
Explanation / Answer
75 km hr=20.83 m/s now use pythagoras theorem to find the speed v2=20.832+82 v=22.316 m/s =tan-1(8/20.83) =21.01o so the raindrops are falling at 22.316 m/s at an angle of-21.01+180=158.99 degrees