with the given first example, Find the magnitude of the magnetic force: F B =| q
ID: 1679961 • Letter: W
Question
with the given first example,Find the magnitude of the magnetic force: FB =|q| vB sin
= (1.60 x10-19 C)(7.00 x106 m/s)(0.025 T)(sin 60°)
= 2.425 X10-14 N
A proton moves with a speed of 4.10 X106 m/s horizontally, at a right angle toa magnetic field. What magnetic field strength is required to justbalance the weight of the proton and keep it movinghorizontally? with the given first example,
Find the magnitude of the magnetic force: FB =|q| vB sin
= (1.60 x10-19 C)(7.00 x106 m/s)(0.025 T)(sin 60°)
= 2.425 X10-14 N
A proton moves with a speed of 4.10 X106 m/s horizontally, at a right angle toa magnetic field. What magnetic field strength is required to justbalance the weight of the proton and keep it movinghorizontally?
Explanation / Answer
equilibrium=> mg = BeVcos90 = BeV => the magnetic field : B = mg/eV = 1.67x10^-27*9.8/(1.6x10^-19*4.1x10^6) =2.495x10^-14 T