Q#1 A certain change in magnetic flux induses a voltage of20 volts in a particular metal surface. If the same change in fluxwere to occur in 1/8th of the original amount of time taken, thenthe new induced voltage would havevalue( ) volts (a)160 (b)20 (c)10 (d)2.5 (e) more information is needed Q#1 A certain change in magnetic flux induses a voltage of20 volts in a particular metal surface. If the same change in fluxwere to occur in 1/8th of the original amount of time taken, thenthe new induced voltage would havevalue( ) volts (a)160 (b)20 (c)10 (d)2.5 (e) more information is needed
Explanation / Answer
According to Faraday's law of induction, Induced voltage() is proportional to rate of change ofmagnetic flux(). =d/dt = 20 Volts , taking change in magnetic flux as dand change in time as dt We get d= 20dt In the second case, change in time is 1/8 of original time, soinduced voltage will be, so = 20 dt/ dt/8 or = 160 volts