Dry air will break down if the electric field exceeds about3.0 × 10 6 V/m. What
ID: 1680626 • Letter: D
Question
Dry air will break down if the electric field exceeds about3.0 × 106 V/m. What amount of charge can be placedon a capacitor if the area of each plate is 3.1 cm2?nC I tried using this formula rearranged for Q : Q = E0A = (3.0 × 106 V/m)(8.85 x10-12 Nm2/C2)(.031m2) = 8.2305 x 10-7C = 8.2405e-7nC However, this is not right. Can anyone tell me what I amdoing wrong? Dry air will break down if the electric field exceeds about3.0 × 106 V/m. What amount of charge can be placedon a capacitor if the area of each plate is 3.1 cm2?
nC I tried using this formula rearranged for Q : Q = E0A = (3.0 × 106 V/m)(8.85 x10-12 Nm2/C2)(.031m2) = 8.2305 x 10-7C = 8.2405e-7nC However, this is not right. Can anyone tell me what I amdoing wrong? I tried using this formula rearranged for Q : Q = E0A = (3.0 × 106 V/m)(8.85 x10-12 Nm2/C2)(.031m2) = 8.2305 x 10-7C = 8.2405e-7nC However, this is not right. Can anyone tell me what I amdoing wrong?