A student goes to planet X and wants to determine gravitythere. The student knowns from the physics lab that they can useAtwood's machine to determine gravity. The student places a 100gram mass and a 110 gram mass at the end of a string and hangs itover a pulley. The student places the 110 gram mass one meter abovethe ground and times its fall as being 0.3 seconds. What is gravityon planet X? A student goes to planet X and wants to determine gravitythere. The student knowns from the physics lab that they can useAtwood's machine to determine gravity. The student places a 100gram mass and a 110 gram mass at the end of a string and hangs itover a pulley. The student places the 110 gram mass one meter abovethe ground and times its fall as being 0.3 seconds. What is gravityon planet X?
Explanation / Answer
the acceleration of the masses when m1 and m2 are connected bya string is (m2-m1)*g/m2+m1 let us say it is a then the time of fall of mass m2 through a meter when leftis s=ut+0.5*a*t*t where s=1m u=0 given t=0.3seconds hence a=22.22=(110-100)*g/210 hence we have g