A block of mass 2.50 kg is pushed 2.00m along a frictionless horizontal table by
ID: 1681897 • Letter: A
Question
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.00m along a frictionless horizontal table by a constant 10.0 N force directed 25.0° below thehorizontal. (a) Determine the work done by the appliedforce.1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J (a) Determine the work done by the appliedforce.
1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J
Explanation / Answer
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.00m along a frictionless horizontal table by a constant 10.0 N force directed 25.0° below thehorizontal. a) work done by applied force = Fcos25 x 2 = 18.12 N b) work done by the normal force exerted by the table. = 0 c)work done by the force of gravity. = 0 d) work done by the net force on the block. = net force is only Fcos25 as rests all are having 90 degree anglewith the dioplacement so the work done is 0 for them so work done by net force = = Fcos25 x 2 = 18.12 N