Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please explain the WHY behindyour answer... I will rate!!! Question: An electron

ID: 1682124 • Letter: P

Question

Please explain the WHY behindyour answer... I will rate!!! Question:

An electron starts from rest 2.92 cm from the center of a uniformlycharged sphere of radius 2.16 cm. If the sphere carries a totalcharge of 1.03×10-9 C, how fast will the electronbe moving when it reaches the surface of the sphere? Please explain the WHY behindyour answer... I will rate!!! Question:

An electron starts from rest 2.92 cm from the center of a uniformlycharged sphere of radius 2.16 cm. If the sphere carries a totalcharge of 1.03×10-9 C, how fast will the electronbe moving when it reaches the surface of the sphere?

Explanation / Answer

distance r = 2.92cm = 2.92* 10 ^ -2 m
total charge q = 1.03 * 10 ^ -9 C radius R = 2.16 cm = 2.16 * 10 ^ -2 m potential at a distance r from center of the sphere V =Kq / r Potential on the surafce of the sphere V ' = Kq /R where K = coulmb's constant = 8.99 * 10 ^ 9 N m^ 2/C ^2 plug the values we get V = 3.171 * 10 ^ 2 = 317.1volt and V ' = 428.68 volt potential difference V " = V ' - V = 111.58 volt required speed of electron v = [ 2V" q / m] where q = charge of electron = 1.6 * 10 ^ -19 C            m = mass of electron = 9.11* 10 ^ -31 kg plug the values we get v = 6.26 * 10 ^ 6 m / s