Anelectron( q = 1.60×1019 C)istraveling through the Earth\'s magnetic field at a
ID: 1682419 • Letter: A
Question
Anelectron(q = 1.60×1019 C)istraveling through the Earth's magnetic field at a location ontheEarth's surface where the field has a strength ofexactly5.00×105 T, directed due north. At aparticularinstant, a magnetic force of6.44×1021 N,directed straight down, acts on theelectron. If the electron istraveling in a cardinal compassdirection, what are(a) the magnitude
(b) the direction of the electron's velocity at that instant?
a) m/s b) Answer in North, South, East or West
(a) the magnitude
(b) the direction of the electron's velocity at that instant?
a) m/s b) Answer in North, South, East or West
a) m/s b) Answer in North, South, East or West
Explanation / Answer
we know that F = B q v ==> v = F / B q = 6.44 x 10-24 / 5.00 x 10-5 * (-1.6 x10-19 ) = - 0.805 m/s towards east.