Having a third substance (aluminum) is what's throwing me off What will be the equilibrium temperature when a 245 g block of lead at 300oC is placed in 150-g aluminum container containing 820 g of water at 12.0oC? c for lead=130Jkg-1K-1c for aluminum=900c for water=4180 Having a third substance (aluminum) is what's throwing me off What will be the equilibrium temperature when a 245 g block of lead at 300oC is placed in 150-g aluminum container containing 820 g of water at 12.0oC? c for lead=130Jkg-1K-1c for water=4180
Explanation / Answer
Heat lost = Heat gained Heat lost = .245 * CPb * T where T is the change in temperature of the lead (300 - 12) - T = 288 - T then will be the temperature change of the Al and water Heat gained = (.150 * CAl + .820 * Cwater) * (288 - T) Now just solve the first equation for T