A parallel plate capacitor with area 0.200 m2 and plate separation of 3.00 mm is
ID: 1683949 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor with area 0.200 m2 and plate separation of 3.00 mm is connected to a 6.00 V battery. a.What is the capacitance? b.How much charge is stored on the plates? c.What is the electric field between the plates? d.find the magnitude of the charge density on each plate. e. Without disconnecting the battery, the plates are moved farther apart. Qualitatively, what happens to each of the previous answers? I have the answer to this in the back of the book, but need the step by step solutions for each one.A parallel plate capacitor with area 0.200 m2 and plate separation of 3.00 mm is connected to a 6.00 V battery. a.What is the capacitance? b.How much charge is stored on the plates? c.What is the electric field between the plates? d.find the magnitude of the charge density on each plate. e. Without disconnecting the battery, the plates are moved farther apart. Qualitatively, what happens to each of the previous answers? I have the answer to this in the back of the book, but need the step by step solutions for each one.
Explanation / Answer
A = 0.200 m^2, d = 3.00 mm, V = 6.00 V. a.What is the capacitance? C = e0*A/d where e0 is epsilon_0 C = 5.90*10^-10 F b.How much charge is stored on the plates? Q = CV = 3.54*10^-9 C c.What is the electric field between the plates? E = V/d = 2.00*10^3 V/m d.find the magnitude of the charge density on each plate. s = Q/A = 1.77*10^-8 C/m^2 e. Without disconnecting the battery, the plates are moved farther apart. Qualitatively, what happens to each of the previous answers? increase d ==> decrease C, decrease Q, decrease E, decrease s