On an aircraft carrier, a catapult is attached to jet planes before takeoff. Dur
ID: 1688156 • Letter: O
Question
On an aircraft carrier, a catapult is attached to jet planes before takeoff. During take off, the catapult accelerates the jets along the flight deck at 30ms -2 Is a 90m section of flight deck sufficiently long to accelerate a jet from a standing start to a takeoff speed of 250km.hr? Please show each step and explain clearly On an aircraft carrier, a catapult is attached to jet planes before takeoff. During take off, the catapult accelerates the jets along the flight deck at 30ms -2 Is a 90m section of flight deck sufficiently long to accelerate a jet from a standing start to a takeoff speed of 250km.hr? Please show each step and explain clearlyExplanation / Answer
Given that the initial velocity of the aircraft is u = 0 m/s Final takeoff speed is v = 250 km/hr v = (250 km/hr)(1km / 1000 m)(1 hr/3600s) v =69.44 m/s Acceleration is a = 30 m/s^2 ---------------------------------------------------------------------------- Now from Kimatic equation of motion distance traveled by craft is S = (v^2 - u^2) / 2a = [ (69.44 m/s)^2 - 0 ] / 2*30m/s^2 = 80.375 m From given data the length of deck is 90m which is less than required length S = 80.375. So deck is sufficiently long to accelerate a jet from a standing start to a takeoff speed of 250km.hr