A 1600.0 kg automobile accelerates on a flat, horizontal road at a constant rate
ID: 1690227 • Letter: A
Question
A 1600.0 kg automobile accelerates on a flat, horizontal road at a constant rate from rest to 100.0 km/h in a distance of 92.0 meters.a. What was the acceleration of the automobile?
b. How long did it take the car to travel those first 92.0 meters?
c. What was the net horizontal force acting on the car? A 1600.0 kg automobile accelerates on a flat, horizontal road at a constant rate from rest to 100.0 km/h in a distance of 92.0 meters.
a. What was the acceleration of the automobile?
b. How long did it take the car to travel those first 92.0 meters?
c. What was the net horizontal force acting on the car? A 1600.0 kg automobile accelerates on a flat, horizontal road at a constant rate from rest to 100.0 km/h in a distance of 92.0 meters.
a. What was the acceleration of the automobile?
b. How long did it take the car to travel those first 92.0 meters?
c. What was the net horizontal force acting on the car?
Explanation / Answer
mass m = 1600 kg initila velocity u = 0 final velocity v = 100 km / h = 100 * ( 5/ 18 ) m / s = 27.77 m / s distance S = 92 m from the relation v ^ 2- u^ 2= 2aS accleration a = [v^ 2-u^ 2] / 2S = 4.193 m / s^ 2 (b). required time t = ( v - u) / a = 6.622 s (c).the net horizontal force acting on the car F = ma = 6708.8 N