Please answer quickly and will rate lifesaver! Explain and use kinematic equatio
ID: 1691531 • Letter: P
Question
Please answer quickly and will rate lifesaver! Explain and use kinematic equations!A mountain climber stands at the top of a 30.0 m cliff that overhangs a calm pool of water. He throws two stones vertically downward 1.0 s apart and observes that they cause a single splash. The first stone has an initial velocity of -2.20 m/s.
(a) How long after release of the first stone will the two stones hit the water?
s
(b) What initial velocity must the second stone have if they are to hit simultaneously?
m/s
(c) What will the velocity of each stone be at the instant they hit the water?
m/s (first stone)
m/s (second stone)
Explanation / Answer
1.y = 30 m since you know the initial velocity of the first stone and the height, 30m = (1.6m/s)t + .5(9.81m/s^2)t^2 t = 2.32s 2.now you know that the second stone was thrown 1 second later. so the time for the second stone to reach the ground is 2.32 - 1, or 1.32s 30m = (vi)1.32s + .5(9.81m/s^2)(1.32^2) vi = 16.25m/s 3. vf = vi + at vf = 1.6m/s + (9.81m/s^2)(2.32s) = 24.36 m/s for rock 1 vf = 16.25m/s + (9.81m/s^2)(1.32s) = 29.2m/s