Please answers with as much detail as possible, I stink at physics. Thank You! Please answers with as much detail as possible, I stink at physics. Thank You! A pendulum is 0.800 m long and the bob has a mass of 1.0 kg. When the string makes an angle of theta = 15.0 degree with the vertical, the bob is moving at 1.40 m/s. Find the tangential and radial acceleration components and the tension in the string. [Hint: Draw an FBDfor the bob. Choose the x-axis to be tangential to the motion of the bob and the y-axis to be radial.
Explanation / Answer
Radial forces of bob are mg cos ? , mv^2 / r are the outward and tension T is inward T = mg cos ?+ mv^2 / r Given that mass m = 1.00 kg Length of the pendulum is r = 0.800 m speed v = 1.40 m/s T = ( 1.00 kg * 9.8 cos 15 ) + ( 1.00 kg * (1.4 )^2 / 0.800 m ) = 11.9 N