Two blocks are connected by a massless string over a massless and frictionless p
ID: 1698549 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a massless string over a massless and frictionless pulley. Mass 1 (4 kg) is on a plane inclined at 32 degrees. Mass 2 (10 kg) is hanging from the pulley. The coefficient of static friction is 0.26 and the coefficient of kinetic friction is 0.16 on the surface.a)The system is released from rest. Do the masses start to slide? Prove your answer.
b)Use Newton's 2nd Law to obtain the equations you will need to solve for acceleration and tension (3 equations)
c)What is the acceleration of the blocks?
d)What is the tension in the string?
Explanation / Answer
The mass of the block m1 = 4kg
the mass of the block m2 = 10kg
the coefficient of static firction s = 0.26
from Newtons' law
m2a = m2g - T = 0
T = m2g = (10)(9.8) = 98 N
and
m1a = T - m1gsin - sm1gcos = 0
T = (4)(9.8) sin32 + (0.26)(4)(9.8)cos = 0
then T = 8.64 + 20.77
So yes the masses starts slides
(b) From newton's laws
m2a = m2g - T
then T = m2g - m2a
and
m1a = T - m1gsin - kmgcos
m1a = m2g - m2a - m1gsin32 - (0.16)m1gcos32
(m1 + m2) a = [m2g - m1gsin32 - (0.16)m1gcos32]/(m1 + m2)
a = [(10)(9.8) - (4)(9.8)sin32 - (0.16)(4)(9.8)cos32]/ 14
= 98 - 20.77- 5.32 = 5.13m/s^2
(b) The tension in the string
T = (10)(9.8 -5.13) = 46.7 N