Hi I am having trouble with this question. Other explanations on cramster were e
ID: 1701203 • Letter: H
Question
Hi I am having trouble with this question. Other explanations on cramster were either completely incorrect or just plain confusing. Can you please explain your reasoning and methodology for choosing the equations in solving this problem? Thank you so much:A vertical spring of spring constant 145 N/m supports a mass of 77 g. The mass oscillates in a tube of liquid. If the mass is initially given an amplitude of 5.0 cm, the mass is observed to have an amplitude of 2.5 cm after 3.9 s.
Estimate the damping constant b. Neglect buoyant forces.
Will rate..
Explanation / Answer
Given that mass m = 77 g , vertical spring constant k = 145 N /m
damping constant x = Ae ^-bt / 2 m
0.05m = 0.025m e ^-b * 3.9 s / 2 * 0.077kg )
solve for b = ........