Bond is standing on a bridge, 20 m above the road below, and his pursuers are ge
ID: 1705142 • Letter: B
Question
Bond is standing on a bridge, 20 m above the road below, and his pursuers are getting too close for comfort. He spots an approaching flatbed truck loaded with mattresses and decides to jump from the bridge onto the truck to make his getaway. He notes that the telephone poles the truck is passing are 20 m apart in this country and the time for the truck to cover this distance is 0.909 s. Estimating that the bed of the truck is 1.8 m above the road, Bond quickly calculates how many poles away the truck should be when he needs to jump. Assuming he jumps off just before the truck's front reaches a pole, how many poles are between Bond and the truck when Bond jumps off?Explanation / Answer
Vertical Distance between truck and Bond= 20-1.8 = 18.2 m
Time taken by Bond to cover a diustance of 18.2 m,
18.2 = 0.5(9.8)t2 (usinh kinematic equation)
t=1.93 seconds approx
Speed of truck = 20/0.909= 22m/s approx
keeping in mind that Bond should jump when the truckl is directly under him,
Distance covered by truck in these 1.93 seconds = 22 x 1.93= 42.464 m approx
Assuming that a pole is directly below the bridge where Bond is standing,
So number of poles covered ,
20 20 20
A B C D
I-----------I---------------I---------------I ( Bond is standing over the pole D)
Truck Bond
Truck should be close to Pole B
There must be two poles between Bond (at Pole D) and they are pole B and C