Displayed below is a graph of vx versus t for a particle moving along a straight
ID: 1706468 • Letter: D
Question
Displayed below is a graph of vx versus t for a particle moving along a straight line. The position of the particle at time t = 0 is x0 = 5.0 m.
(a) Find x for various times t by counting boxes. Sketch x versus t. Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.
t = 2.0 s ___ m
t = 5.0 s ___ m
t = 10. s ___ m
(b) Sketch a graph of the acceleration ax as a function of the time t. Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.
(c) Determine the displacement of the particle between t = 3.0 s and 7.0 s.
Explanation / Answer
t= 2.0s is 11.6 meters ...... (5.7)(2) t=5.0s is 31.6 meters .... 11.6+(5)(4) t=10s is 13.4 meters.... (10)(-5)+(31.6) displacement is 11m because you add the averages between 3.0 s and 7.0 s