This is the problem that I was given and I have redone it at least 5 times alrea
ID: 1708304 • Letter: T
Question
This is the problem that I was given and I have redone it at least 5 times already. Can anyone tell me what I am doing wrong?
"A physics professor is pushed up a ramp inclined upward at an angle 28.0 above the horizontal as he sits in his desk chair that slides on frictionless rollers. The combined mass of the professor and chair is 83.0 kg. He is pushed a distance 2.10 m along the incline by a group of students who together exert a constant horizontal force of 595 N. The professor's speed at the bottom of the ramp is 1.65 m/s. Use the work-energy theorem to find his speed at the top of the ramp."
W=595(2.1)-83(2.1)(9.8)sin(28)=447.577
K1=1/2mv2=[83(1.652)]/2=112.98
so...
v=[2(447.58+112.98)]/2)=3.68 m/s