Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In your water treatment plant, a lime water softening process produces 20 tonnes

ID: 1711276 • Letter: I

Question

In your water treatment plant, a lime water softening
process produces 20 tonnes of sludge per day. This
sludge, which is mainly CaCO3
, with some magnesium
precipitates, is 15 % solids by weight and has a specific
gravity of 1.05. The CaCO3
can be converted to CaO
for reuse by calcining (burning) sludge. Before
calcining, the sludge is thickened with a centrifuge that
captures 70 % of the solids fed to it. The thickened
sludge discharged from the centrifuge is 55 % solids by
weight. This is fed to the calcining furnace. How
many m3 per day of sludge are fed to the furnace?

Explanation / Answer

1.Total Sludge=20 tonnes per day

2.CaCo3 mainly solids=0.15x20=3 tonnes, 3. Sp gravity=1.05 so volume= 3/1.05=2.86 m3

4.Centrifuge captures 70% of solids=0.7x2.86=2 m3

5. So sludge thickened discharged from centrifuge=2.86-- 2.00=0.86 m3

6. It is 55% solids. So solids =0.55x0.86=0.47m3

7. This 0.47 m3 is fed to calcining furnace.

8. So answer is 0.47 m3per day of sludge