MasteringEngineering MasteringComputerScience Quic 5 and 6-Google Chom Güvenli |
ID: 1714072 • Letter: M
Question
MasteringEngineering MasteringComputerScience Quic 5 and 6-Google Chom Güvenli | https/ session.mastenngengineering.com.m Problem/D-66525418offset next Quz 5and6 Problem 4.18 Problem 4.18 Part A Water flowing from the 02-m-dameter pipe at A at a constant rate fills the tank to a height of 3 m in 10 minutes. The tank has a width of 1.3 tm.(Fiaue1 Determine the average velocity of the flow at A Express your answer to three significant figures and include the appropriate units v-1 Value Units My Answers G ContinueExplanation / Answer
the volume of water filled in 10 minutes = 3*2*1.3=7.8 m3
Flow rate = 7.8 m3 /10=0.78 m3/min = 0.013 m3/s
Area of cross section of pipe at A=pi*0.22/4=0.0314 m2
velocity of flow at A=0.013/0.0314=0.414 m/s