Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the case of a steel beam with a constant rectangular cross-section. The

ID: 1717407 • Letter: C

Question

Consider the case of a steel beam with a constant rectangular cross-section. The beam is 9m long, has a width of 8cm and a height of 25cm. The mass density distribution of the beam is constant and has a value of 7.8g/cm3 . The beam is clamped into a wall at its left edge and has a heavy piece of steel resting on a portion of its top surface as depicted below. The block is 50cm long, 4cm wide, and 6cm high with a constant mass density distribution equal to 9g/cm3 .

Determine the (resultant) reaction force and moment the wall exerts onto the beam. Note that you won’t know the exact distribution of the traction the wall exerts and you are therefore not required to know its exact distribution (just sketch some random guess for it), but you can determine the resultant reaction force and moment these tractions exert onto the beam!

50cm cinm 25cm 9m 8cm ui

Explanation / Answer

Heavy steel piece mass = densityt * volume = 4*50*6*9 = 10800 g = 10.8 kg

weight of steel piece = m*g = 10.8 * 9.81 = 105.948 N

Reaction force = 105.948 N

Moment = reaction force * distance = 105.948 * 9 N-m = 953..532 N-m