Please solve with solution. Thank you! A 2-kg block of ice with an initial tempe
ID: 1718285 • Letter: P
Question
Please solve with solution. Thank you!
A 2-kg block of ice with an initial temperature of -30°C is dropped into an insulated tank containing 10 kg of liquid water at an initial temperature of 200C. The heat capacity of the solid ice is 2.03 kJ/kg-oC and the heat capacity of the liquid water is 4.18 kJ/kg-oC. The heat of fusion for water is 333.4 kJ/kg. Assume that all of these quantities are independent of temperature, and that the pressure is 1 bar. (a) Determine the final phase of the water in the tank. (b) Calculate the final temperature (OC) of the water in the tank.Explanation / Answer
We know that
Heat gained by ice block = Heat lost by water
2 * 2.03 (Tf - 243) = 10 * 4.18 (293 - Tf)
Tf = 288.573 k
= 15.57 °C
(a) It is in the phase of liquid . with a temperature of 15.57°C