In the determination of the % KHP in an unknown, the following results were obta
ID: 1720760 • Letter: I
Question
In the determination of the % KHP in an unknown, the following results were obtained: 52.59%, 52.53%, 52.67%, 52.63%, 53.21% Use the Q test to determine whether the outlier should be retained (7D-1) the determine the 95% confidence interval for the result (7A-2). In the determination of the % KHP in an unknown, the following results were obtained: 52.59%, 52.53%, 52.67%, 52.63%, 53.21% Use the Q test to determine whether the outlier should be retained (7D-1) the determine the 95% confidence interval for the result (7A-2). Use the Q test to determine whether the outlier should be retained (7D-1) the determine the 95% confidence interval for the result (7A-2).Explanation / Answer
52.59 %, 52.53%, 52.67%, 52.63%, 53.21%
First arrange in increasing order
52.53, 52.59, 52.63, 52.67, 53.21
Range = 53.21-52.53 = 0.68
Gap = 52.59-52.53 = 0.06
Q = Gap/Range = 0.0882
For 5 values Q critical at 95% = 0.710
Since Q>Q crit, conclude that 52.53 is an outlier
Similarly for 53.21 Q = 054/0.68=0.7941>0.710
So 53.21 is an outlier