Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following mixing problem: The air in a large room, 25 time sign 30

ID: 1720767 • Letter: C

Question

Consider the following mixing problem: The air in a large room, 25 time sign 30 time sign 8 feet, is circulated at a rate of 175 ft^3/min by a fan that exchanges air with the parking lot. A car spewing 7000 ppm (parts per million) of CO parks directly in from of the air intake. Initially, the CO level in the room is zero: y(0)=0. Without doing any calculation at all, what is the equilibrium concentration of CO in the hall (in ppm)? Substitute values into the solution obtained in part b. What is the time constant? Find the time it will take for the CO concentration in the room to reach at a toxic level of 400 ppm.

Explanation / Answer

y(0) = 0

y' = 175 ft^3/minute

3) Equili concentration would be 7000/175 = 40

The room will be fully co in 40 minutes

f) Time = 40 minutes

g)