A 115 g ball is traveling to the left with a speed of 30 m/swhen it is struck by
ID: 1722163 • Letter: A
Question
A 115 g ball is traveling to the left with a speed of 30 m/swhen it is struck by a racket. The force on the ball, directed tothe right and applied over 21 ms of contact time, is shown in thegraph. What is the speed of the ball immediately after it leavesthe racket? A 115 g ball is traveling to the left with a speed of 30 m/swhen it is struck by a racket. The force on the ball, directed tothe right and applied over 21 ms of contact time, is shown in thegraph. What is the speed of the ball immediately after it leavesthe racket?Explanation / Answer
m = 0.115 kg, v = 30 m/s, find final velocity v' mv' - mv = impulse = area under the curve = 400*7/2 + (400 +600)*6/2 + 600*8/2 N-ms = 6.8 N-s v' = 89 m/s