Consider the arrangement shown below. Assume R = 6.0, l = 1.2 m, and a uniform 2.5 T magnetic field is directedinto the page. At what speed should the bar be moved toproduce a current of 0.5 A in the resistor? a. 2.0 m/s b. 1.0 m/s c. 1.5 m/s d. 3.0 m/s Consider the arrangement shown below. Assume R = 6.0, l = 1.2 m, and a uniform 2.5 T magnetic field is directedinto the page. At what speed should the bar be moved toproduce a current of 0.5 A in the resistor? a. 2.0 m/s b. 1.0 m/s c. 1.5 m/s d. 3.0 m/s
Explanation / Answer
The magnitude of the induced emf is = BLv T he speed is v = (IR)/(BL) Here I = 0.50 A R= 6.0 B= 2.50 T L= 1.20 m Substitute the values.