A child's toy is is a piece of plastic attached to a spring.The spring is compressed to agains the floor to a distance of 2.00cm, then it is released. If the toy has a mass of 105 g and risesto a height of 55.0 cm, what is the force constant of thespring ___________ N/m A child's toy is is a piece of plastic attached to a spring.The spring is compressed to agains the floor to a distance of 2.00cm, then it is released. If the toy has a mass of 105 g and risesto a height of 55.0 cm, what is the force constant of thespring ___________ N/m
Explanation / Answer
given mass of the toy = m = 105g = 0.105kg compressed springx = 2.00cm =2.00*10-2 m maxium height reached by toy = h = 55.0cm =55*10-2m applying conservation of energy mgh = 1/2 K ( x)2 K = 2mgh/(x)2 = 2*0.105 *9.8 *0.55/(0.02)2 = 2829.75 = 2.8*103 N/m = 2*0.105 *9.8 *0.55/(0.02)2 = 2829.75 = 2.8*103 N/m