A student pulls on a rope attached to a box of books and movesthe box down the hall. The student pulls with a force of 185Newtons at an angle of 25.0Degrees above the horizontal. The boxhas a mass of 35.0kg and k between the box and floor is0.27. How do I find the acceleration? A student pulls on a rope attached to a box of books and movesthe box down the hall. The student pulls with a force of 185Newtons at an angle of 25.0Degrees above the horizontal. The boxhas a mass of 35.0kg and k between the box and floor is0.27. How do I find the acceleration?
Explanation / Answer
T cos = 185 cos 25 = 167.7 newtons =Fx the horizontal force exertedon the box by the rope N = m g - T sin = 35 * 9.8 - 185 sin25 = 265 newtons the normal force of the floor onthe box F = Fx - N = 167.7 - .27 * 265 = 96.2newtons the net horizontal force on the box F = m a a = 96.2 / 35 = 2.75 m/s2