Captain Omega of the Imperial Space Patrol is in his Starcruiser,which is in a c
ID: 1725145 • Letter: C
Question
Captain Omega of the Imperial Space Patrol is in his Starcruiser,which is in a circular orbit around the mysterious Planet X.Sensors indicate that the planet has a radius of 6640 km, and the Starcruiser is orbitting at analtitude of 1400 km above theplanet's surface. The ship completes one orbit in 3.8 hours.(a) What is the orbital speed of the Starcruiser?
(b) What is the mass of Planet X?
(c) What would be the period of the Starcruiser's orbit if it wereto triple its altitude above theplanet's surface?
Explanation / Answer
The square of period of revolution isdirectly proportional to the cube of the distance of t hesatellite from the planet.
T2 R3
So
T22 /T12 = R23 /R13
Here R1 = 6640+1400 = 8040km =8040000m
R2 = 6640 +3(1400) = 10840000m
on putting the values
T22 / (3.8 hr)2 = ( 10840000)3 /(8040000)3
T2 =5.9489hr
So
T22 /T12 = R23 /R13
Here R1 = 6640+1400 = 8040km =8040000m
R2 = 6640 +3(1400) = 10840000m
on putting the values
T22 / (3.8 hr)2 = ( 10840000)3 /(8040000)3
T2 =5.9489hr