An olympic hammer thrower accelerates the hammer (m=7.3kg)from rest to a linear
ID: 1725770 • Letter: A
Question
An olympic hammer thrower accelerates the hammer (m=7.3kg)from rest to a linear velocity of 27.2 m/sec. in four fullturns. The radius of the travel path is 2.1m. What was the angularacceleration? What was the linear tangential acceleration? What wasthe Centripetal acceleration? This is what I have so far for knowns... Hammer Mass = 7.3kg V(initial)= 0 V= 27.2 m/sec All in 4 revs or 25.13 rads How can I find when I dont have a time? I only have aradius and dont understand where that comes into play? An olympic hammer thrower accelerates the hammer (m=7.3kg)from rest to a linear velocity of 27.2 m/sec. in four fullturns. The radius of the travel path is 2.1m. What was the angularacceleration? What was the linear tangential acceleration? What wasthe Centripetal acceleration? This is what I have so far for knowns... Hammer Mass = 7.3kg V(initial)= 0 V= 27.2 m/sec All in 4 revs or 25.13 rads How can I find when I dont have a time? I only have aradius and dont understand where that comes into play?Explanation / Answer
Thanks so much! Where did you get the equation for angular acceleration? Is it derived from another? Its nothing my teacher gave me. I have the other two equations though. Thanks again.