Workers have loaded a delivery truck in such a way that its centerof gravity is
ID: 1726085 • Letter: W
Question
Workers have loaded a delivery truck in such a way that its centerof gravity is only slightly forward of the rear axle, as shown inthe drawing. The mass of the truck and its contents is 5560 kg. Find the magnitudes of the forces exertedby the ground on the following. The front wheel is 2.30 m. The rear wheel is0.63 m (a) the front wheelsin Newtons
(b) the rear wheels of the truck
in Newtons The front wheel is 2.30 m. The rear wheel is0.63 m (a) the front wheels
in Newtons
(b) the rear wheels of the truck
in Newtons
Explanation / Answer
net torque about the rear wheel = 0: Ff*(2.30 + 0.63) - 5560*9.8*0.63 = 0 Ff = 1,17*104 N net force = 0: Ff + Fr = 5560*9.8 N Fr = 4.28*104 N