Suppose an airline allows a maximum of 32kg for each suitcasea passenger brings along. a. What is the weight iin Newton of a 32kgsuitcase b. What is the weight in pounds? I am very confussed with physics - could you work this out soI can see how the answer is obtained? Thank you. Suppose an airline allows a maximum of 32kg for each suitcasea passenger brings along. a. What is the weight iin Newton of a 32kgsuitcase b. What is the weight in pounds? I am very confussed with physics - could you work this out soI can see how the answer is obtained? Thank you.
Explanation / Answer
given mass of suit case = m = 32kg weigth = W = mg = 32kg * 9.8 m/s2 =313.6N W = 70.5 pounds