One mole of gas is at a pressure of 7.00 atm and a temp0f 26.0 celcius. If the gas is heated at a constant volume until it pressuretriples, what is the final temperature _____________c? If the gas is heated so that both the volume and the pressuredouble, what is the final temperature? ___________c One mole of gas is at a pressure of 7.00 atm and a temp0f 26.0 celcius. If the gas is heated at a constant volume until it pressuretriples, what is the final temperature _____________c? If the gas is heated so that both the volume and the pressuredouble, what is the final temperature? ___________c
Explanation / Answer
No.of moles n = 1 Initial pressure P = 7 atm Initial temperature T = 26 oC = 26 + 273 = 299 K (a). Final pressure P ' = 3P At constant volume, P ' / T ' = P / T from this final temperature T ' = P ' T / P = 897 K = 897 -273 = 624 oC (b).we know PV / T = P'V'/T ' from this final temperature T ' = P'V ' T / PV = (2P)(2V) *299 K / PV = 1196 K =1196-273 = 923 oC