On a highway curve with radius 80m, the maximum force ofstatic friction (centripetal force) that can act on a 1,000kg cargoing around the curve is 8,000N. What speed limit should beposted for the curve so that cars can negotiate it safely? Could you please work this out for me, so I can understand itbetter? Thank you. On a highway curve with radius 80m, the maximum force ofstatic friction (centripetal force) that can act on a 1,000kg cargoing around the curve is 8,000N. What speed limit should beposted for the curve so that cars can negotiate it safely? Could you please work this out for me, so I can understand itbetter? Thank you.
Explanation / Answer
given that mass of the car = m = 1000kg radius of curve = r = 80m static frictional force F max=8000N Fmax = mv2/r v= Fmax r/m = 8000*80/1000 = 25.29m/s