1. (a) A light ray incident on asmooth surface makes an angle 60 o with the surf
ID: 1727486 • Letter: 1
Question
1. (a) A light ray incident on asmooth surface makes an angle 60o with the surface. Whatis the angle reflection?
(b) A 2.00H inductor is placed in series with a 60.0W resistor.What in the time constant of the circuit in second?
(c) A plano-convex lens is made of glass (n=1.5) with onesurface flat and the other having a radius of 20 cm. what is thefocal length of the lens?
(d) A sodium surface is bombarded by photons that have awavelength of 200nm. Find the energy of the photons. (h=6.62x10-34J.s, 1eV = 1.602x10-19 J, c =3x108 )