1-a golfer impart a speed of 34.5 m/s at angle 40.0 degreeabove the horizontal. the tee and the green are a the sameelevation. (a) how much time does the all spend in the air? (b)what is the longest "hole in one" that the golfer can make,if the ball dose not roll when it hits the green ? show yourwork 1-a golfer impart a speed of 34.5 m/s at angle 40.0 degreeabove the horizontal. the tee and the green are a the sameelevation. (a) how much time does the all spend in the air? (b)what is the longest "hole in one" that the golfer can make,if the ball dose not roll when it hits the green ? show yourwork
Explanation / Answer
Given initial velocity of the golfer u = 34.5 m/s angle of projectile = 40 deg 1) time of flight = time of ascent + time ofdescent =( u sin / g ) + ( u sin /g ) = 2( u sin / g ) = 2 x 34.5 x sin 40 / 9.8 = 4.52 s 2) Horizontal range R =u2 sin 2 / g = ( 34.5 ) 2 sin (2x40) / 9.8 = 119.6 m/s