A cube of aluminum 0.50 m on a side is immersed one-fourth in water and three-fo
ID: 1727637 • Letter: A
Question
A cube of aluminum 0.50 m on a side is immersed one-fourth in water and three-fourths in glycerin. What is the normal force on the cubein newtons?Al is 2700 kg/m3(density) Glycerin is 2610kg/m3
I tried an answer and it toldme: There are three upward forces that balance the weight ofthe cube. One of them is the normal force, and the other two arebuoyant forces. Write three of the forces in terms of the volume ofthe cube and solve for the normal force.
Not toopromising.
Any help would beappreciated.
Al is 2700 kg/m3(density) Glycerin is 2610kg/m3
I tried an answer and it toldme: There are three upward forces that balance the weight ofthe cube. One of them is the normal force, and the other two arebuoyant forces. Write three of the forces in terms of the volume ofthe cube and solve for the normal force.
Not toopromising.
Any help would beappreciated.
Explanation / Answer
Density for glycerin is actually 1260kg/m3.
Bwater , Bgly and N areupward force; Mg is downward force
Bwater= water * V/4 * g (1/4 in water
Bgly = gly * 3V/4 * g (3/4 in glycerin
Mg (M= Mass of aluminum
Volume of aluminum = 0.5 3 = 0.125m3
Mass = V * = 2700kg/m3 * 0.125 m3 = 337.5 kg
N + Bwater+ Bgly –Mg= 0
N = Mg – Bwater-Bgly
= Mg – water(V/4)g – gly(3V/4)g
= 337.5 kg(g) – (1000kg/m3)(0.125m3/4)g –(1260kg/m3)(3*0.125m3/4)g
= 1843.625 N