Neutron stars consist only of neutrons and have unbelievablyhigh densities. A ty
ID: 1727934 • Letter: N
Question
Neutron stars consist only of neutrons and have unbelievablyhigh densities. A typical mass and radius for a neutron star mightbe 3.6 x 1028 kg and 1.3 x 103 m.(a) Find the density of such a star.(b) If a dime (V = 2.0 x 10-7m3) were made from this material, how much would itweight (in pounds)? Any help is appreciated thanks. Neutron stars consist only of neutrons and have unbelievablyhigh densities. A typical mass and radius for a neutron star mightbe 3.6 x 1028 kg and 1.3 x 103 m.(a) Find the density of such a star.(b) If a dime (V = 2.0 x 10-7m3) were made from this material, how much would itweight (in pounds)? Any help is appreciated thanks.Explanation / Answer
Mass m = 2.7 * 10 ^ 28 kg
Radius r= 1.2 * 10 ^ 3 m
Volume V = ( 4/3 ) (pi) r^ 3
= 7.23 * 10 ^ 9 m ^ 3
Density D = m / V
= 3.73 * 10 ^ 18 kg / m^ 3
(b). Volume V ' = 2 * 10 ^ -7 m ^ 3
mass m = DV '
= 7.46 * 10 ^ 11 kg
= ( 7.46 * 10^ 11 ) * 0.448 Pounds
= 3.342* 10 ^ 11 pounds