Bats can detect small objects such as insects that are of asize on the order of
ID: 1728010 • Letter: B
Question
Bats can detect small objects such as insects that are of asize on the order of a wavelength. If bats emit a chirp at afrequency of 50 kHz and the speed of soundwaves in air is 330 m/s,what is the smallest size insect they can detect? A.) 3.3 mm B.) 7.7 mm C.) 3.4 mm D.) 4.4 mm E.) 6.6 mm Bats can detect small objects such as insects that are of asize on the order of a wavelength. If bats emit a chirp at afrequency of 50 kHz and the speed of soundwaves in air is 330 m/s,what is the smallest size insect they can detect? A.) 3.3 mm B.) 7.7 mm C.) 3.4 mm D.) 4.4 mm E.) 6.6 mmExplanation / Answer
Frequency, f = 50000 Hz Velocity of sound waves in air, V = 330 m/s Wavelength, = V / f = 330 / 50000 = 6.6 mm Smallest size insect they can detect = =6.6 mm