I dont know where to start or what formula to use. A 5.0 kg ball is whirled on a 1.2 m string so that the ballmoves in uniform circular motion above the horizontal plane. Thetension in the string is 25 N, and the string is at a 30 degreeangle above the horizontal plane. What is the tangential speed ofthe ball? I dont know where to start or what formula to use. A 5.0 kg ball is whirled on a 1.2 m string so that the ballmoves in uniform circular motion above the horizontal plane. Thetension in the string is 25 N, and the string is at a 30 degreeangle above the horizontal plane. What is the tangential speed ofthe ball?
Explanation / Answer
The angle made by the string to the support is = 90-30 = 60 The tension in the string is given as T sin = mV2 / R The radius of the string is r = L sin So speed V= [ T Lsin2 /m ] substituting the values = 2.12m/s