3-kg mass attached to spring with k = 12N/m, pulled 2 mfrom equilibrium and released from rest at t = 0. (a) How far fromequilibrium is the mass at t = 1/8pie sec? I got this question wrong on my homework. The teacher did notshow us how to do this question or give us the answer to it. Cansomeone please do this problem for me. Thank you. 3-kg mass attached to spring with k = 12N/m, pulled 2 mfrom equilibrium and released from rest at t = 0. (a) How far fromequilibrium is the mass at t = 1/8pie sec? I got this question wrong on my homework. The teacher did notshow us how to do this question or give us the answer to it. Cansomeone please do this problem for me. Thank you.
Explanation / Answer
mass m = 3 kg spring constant k = 12 N / m Angular frequency w = [ k /m ] = 2 rad / s At time t= 0 , displacement A = 2m So, equation of position x ( t ) = A cos wt At t = / 8 x(t) = 2 cos [2* / 8 ] = 2 cos ( / 4 ) = 1.414 m