I need help with this one and the way it was worked out: A 5.0-kg block slides d
ID: 1729902 • Letter: I
Question
I need help with this one and the way it was worked out:A 5.0-kg block slides down a 2.4 m frictionless ramp that isat an angle of 30 degrees from horizontal. The block then slidesalong 3.0 m of flat, frictionless ground before encountering ahorizontal spring (k = 700 N/m). What is the maximum compression ofthe spring?
A 5.0-kg block slides down a 2.4 m frictionless ramp that isat an angle of 30 degrees from horizontal. The block then slidesalong 3.0 m of flat, frictionless ground before encountering ahorizontal spring (k = 700 N/m). What is the maximum compression ofthe spring?
Explanation / Answer
when the block is slide down theramp: loss in potential energy=gain in kineticenergy. 5*9.81*2.4*sin30=1/2*5*v2. now this kinetic energy is converted into spring potentialenergy. 5*9.81*2.4*sin30=1/2*700*x2. x=0.41m. here the 3m flat ground is not taken into consideration because itis frictionless and no other force is acting on it.