I have the right answer but dont know how to work it. An isolated conducting sph
ID: 1730008 • Letter: I
Question
I have the right answer but dont know how to work it. An isolated conducting sphere has a 11 cm radius. One wire carries a current of 1.000002 0 A into it. Another wire carries a current of 1.000 000 0 Aout of it. How long would it take for the sphere to increase inpotential by 1200 V?0.00734s
I have the right answer but dont know how to work it. An isolated conducting sphere has a 11 cm radius. One wire carries a current of 1.000002 0 A into it. Another wire carries a current of 1.000 000 0 Aout of it. How long would it take for the sphere to increase inpotential by 1200 V?
0.00734s
Explanation / Answer
Radius r = 11 cm = 0.11 m
Potential V = 1200 V
Current in i = 1.000002 A
current out i ' = 1.0 A
we know V = Kq / r
from this charge on sphere q = Vr / K
where K = coulom's constant = 8.99 * 10^ 9 N m ^ 2 / C ^2