I have the right answers but dont know how to workthem. One way to keep the cont
ID: 1730010 • Letter: I
Question
I have the right answers but dont know how to workthem.One way to keep the contents of a garage from becoming toocold on a night when a severe subfreezing temperature is forecastis to put a tub of water in the garage. Assume the mass of thewater is 115 kg and its initialtemperature is 40°C. (a) How much energy must the water transfer toits surroundings in order to freeze completely?5.76e+07J
(b) What is the lowest possible temperature of the water and itssurroundings until that happens? 0°C I have the right answers but dont know how to workthem.
One way to keep the contents of a garage from becoming toocold on a night when a severe subfreezing temperature is forecastis to put a tub of water in the garage. Assume the mass of thewater is 115 kg and its initialtemperature is 40°C. (a) How much energy must the water transfer toits surroundings in order to freeze completely?5.76e+07J
(b) What is the lowest possible temperature of the water and itssurroundings until that happens? 0°C
Explanation / Answer
Mass of water m = 115kg initial temperature t= 40°C Amount of energy must the watertransfer to its surroundings in order to freeze completely is Q = m C dt + m L where C = specific heat of water= 4186 J / kg o C dt= 40o C L= latent heat of fusion of water = 334.88 * 10 3 J /kg So, Q = 19255600 + 38511200 =57766800 J or 5.7*107J=57766800 J or 5.7*107J