Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Il T-Mobile Wi-Fi? 10:00 AM a courses1.webwork.maa.org 99% Next Problem (1 point

ID: 1730927 • Letter: I

Question

Il T-Mobile Wi-Fi? 10:00 AM a courses1.webwork.maa.org 99% Next Problem (1 point) Two parallel plates are separated by a distance of 12.3 mm are connected to a 9 volt battery. A proton is emitted from positive plate with an initial speed of 1.62 × 104 m/s. (A) What is the speed of the proton when it is at a potential of 5.54 volts? (B) At what distance from the negative plate is the proton when it is at a potential of 5.54 volts? (C) What is the magitude of the electric field between the plates? (D) What is the electric potential of the proton when it is 3.1 mm from the negative plate? (E) How fast is the proton moving when it is 3.1 mm from the negative plate? Note: You can earn partial credit on this problem. Preview My Answers Submit Answers You have attempted this problem 0 times

Explanation / Answer

(A) Applying energy conservation,

PEi + KEi = PEf + KEf

(1.6 x 10^-19)(9) + (1.67 x 10^-27)(1.62 x 10^4)^2 /2

= (1.6 x 10^-19)(5.54) + (1.67 x 10^-27) v^2 /2


v = 3.04 x 10^4 m/s

(B) r / 12.3 = 5.54 / 9

r =7.57 mm  

(C) E = deltaV / d

E = (9) / (12.3 x 10^-3)

E = 732 N/C  


(D) 3.1 / 12.3 = V / 9

V = 2.27 Volt


(E) (1.6 x 10^-19)(9 - 2.27) + (1.67 x 10^-27)(1.62 x 10^4)^2 /2 = (1.67 x 10^-27) v^2 /2

v = 3.94 x 10^4 m/s