A 3-kg object is released from rest at a height of 5m on acurved frictionless ramp. At the foot of the ramp is a spring offorce constant k = 100 N/m. The object slides down the ramp andinto the spring, compressing it a distance x before coming torest. a) Find x. b) Does the object continue to move after it comes to rest? Ifyes, how high will it go up the slope before it comes torest? A 3-kg object is released from rest at a height of 5m on acurved frictionless ramp. At the foot of the ramp is a spring offorce constant k = 100 N/m. The object slides down the ramp andinto the spring, compressing it a distance x before coming torest. a) Find x. b) Does the object continue to move after it comes to rest? Ifyes, how high will it go up the slope before it comes torest?
Explanation / Answer
Applying the conservation of energywe have, PE=PE of the spring mgh=1/2*k*x2 3*g*5=1/2*100*x2 From this we get x. The object will move up equivalent to its PE of thespring. Hence we get by it. From this we get x. The object will move up equivalent to its PE of thespring. Hence we get by it.