Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Imagine a healthy artery, with blood flow velocity ofv_0 = 0.14 m/s and mass per

ID: 1733691 • Letter: I

Question

Imagine a healthy artery, with blood flow velocity ofv_0 = 0.14 m/s and mass per unit volume of rho = 1050 kg/m^3. This leads to a value for the kinetic energy perunit volume of blood of {1/2} rho v_0^2 = {1/2}(1050 kg/m^3)(0.14m/s)^2 approx 10 Pa. Now, Imagine that plaque has narrowed an artery to one - fifthof its normal cross - sectional area (an 80% blockage). Compared to normal blood flow velocity, v_0, what is the velocity of blood as it passes through thisblockage? 80v_0, 20v_0, 5v_0, or v_0/5

Explanation / Answer

Define A0 = normal CS area. Then if the flowrateis the same through the normal and blocked artery, v0A0 = vA where v is the new velocity and A = 1/5(A0) Solving for v you get v = (v0A0)/A =(v0A0)/[1/5(A0)] =5v0 So the answer is 5v0