A grinding whell is a unifor cylinder with aradius of 8.20 cm and a mass of .470 kg. Calculate: A) Its moment of inertia about its center B) The applied torque needed to accelerate it from restto 1860 rpm in 6.00 s if its known to slow down to 1600 rpm to restin 65.0 s. Please show all steps A grinding whell is a unifor cylinder with aradius of 8.20 cm and a mass of .470 kg. Calculate: A) Its moment of inertia about its center B) The applied torque needed to accelerate it from restto 1860 rpm in 6.00 s if its known to slow down to 1600 rpm to restin 65.0 s. Please show all steps
Explanation / Answer
Radius R = 8.2 cm = 0.082 m Mass M = 0.47 kg (a).moment of inertia of the wheel about its center I = ( 1/2) M R 2 (b). initila angular speed w = 0 rad / s final angular speed w ' = 1860 rpm = 1860 * 2 rad / 60 s time t = 6 s angular acceleration = ( w ' - w ) / t so, applied torque = I substitue values weget answer (b). initila angular speed w = 0 rad / s final angular speed w ' = 1860 rpm = 1860 * 2 rad / 60 s time t = 6 s angular acceleration = ( w ' - w ) / t so, applied torque = I substitue values weget answer