Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please explain. A puck of mass m = 1.51 kgslides in a circle of radius r = 23.0

ID: 1735258 • Letter: P

Question

Please explain.
A puck of mass m = 1.51 kgslides in a circle of radius r = 23.0 cm on a frictionless table while attached to ahanging cylinder of mass M = 3.00kg by a cord through a hole in the table (Fig. 6-41). What speedkeeps the cylinder at rest?
_______________m/s. Please explain.
A puck of mass m = 1.51 kgslides in a circle of radius r = 23.0 cm on a frictionless table while attached to ahanging cylinder of mass M = 3.00kg by a cord through a hole in the table (Fig. 6-41). What speedkeeps the cylinder at rest?
_______________m/s.

Explanation / Answer

The weight of the cylinder provides centripetal force to thepuck, so .    weight of cylinder = Mg = 3.00* 9.8 =   29.4 Newtons .    centripetal force for puck:    F =m v2 / r .          v = Fr/m = 29.4 * 0.230 /1.51   =     2.116m/s